Bishop Annetto Depasquale

Deceased

Auxiliary Bishop of Malta

Titular Bishop of Aradi

 


Events

Date Age Event Title
28 Jun 1938   Born Qormi
17 Apr 1962 23.8 Ordained Priest Priest of Malta
16 Nov 1998 60.4 Appointed Auxiliary Bishop of Malta
16 Nov 1998 60.4 Appointed Titular Bishop of Aradi
2 Jan 1999 60.5 Ordained Bishop Titular Bishop of Aradi
29 Nov 2011 73.4 died Auxiliary Bishop of Malta

 

 

 

    

     Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

  • Bishop Annetto Depasquale (1999)
  • Archbishop Joseph Mercieca (1974)
  • Archbishop Michael Gonzi + (1924)
  • Archbishop Mauro Caruana, O.S.B. + (1915)
  • Rafael Cardinal Merry del Val y Zulueta + (1900)
  • Mariano Cardinal Rampolla del Tindaro + (1882)
  • Edward Henry Cardinal Howard + (1872)
  • Carlo Cardinal Sacconi + (1851)
  • Giacomo Filippo Cardinal Fransoni + (1822)
  • Pietro Francesco Cardinal Galeffi + (1819)
  • Alessandro Cardinal Mattei + (1777)
  • Bernardino Cardinal Giraud + (1767)
  • Pope Carlo della Torre Rezzonico + (1743)
  • Pope Prospero Lorenzo Lambertini + (1724)
  • Pope Pietro Francesco (Vincenzo Maria) Orsini de Gravina, O.P. + (1675)
  • Paluzzo Cardinal Paluzzi Altieri Degli Albertoni + (1666)
  • Ulderico Cardinal Carpegna + (1630)
  • Luigi Cardinal Caetani + (1622)
  • Ludovico Cardinal Ludovisi + (1621)
  • Archbishop Galeazzo Sanvitale + (1604)
  • Girolamo Cardinal Bernerio, O.P. + (1586)
  • Giulio Antonio Cardinal Santorio + (1566)
  • Scipione Cardinal Rebiba +

 

BIOGRAPHICAL NOTE

 

Mgr Depasquale was born in Qormi on June 28, 1938.

 

He received his primary education at St Joseph School (Valletta) and his secondary education at the Lyceum. He continued his studies at the University of Malta and the Pontifical University at the Lateran, where he graduated in Canon Law and Pastoral Theology. He was ordained priest on the 7th June 1962 and carried out pastoral duties with the Church Commission for Children's Homes, the Pastoral Research Services, besides assisting in the parish of St George in Qormi and the English speaking community in Malta. He taught Canon Law in the Faculties of Theology and Laws of the University of Malta.

 

He became Chancellor on 6th August 1977 and Pastoral Secretary on 14th April 1986.

 

On 9th January 1989 he was appointed Vicar General and on 16th November 1998 His Holiness the Pope nominated him Titular Bishop of Aradi and Auxiliary Bishop of Malta.

 

His episcopal ordination took place on January 2, 1999.

Once viewed as a possible successor to Mgr Mercieca, Mgr Depasquale suffered serious ill health which kept him away from his duties for several months. Although he eventually returned to duty, he never fully recovered.


He died on November 29, 2011 at 3.45 p.m. at his home in Qormi.

 

His trust in God never wavered
(A excerpt from The Times of Malta November 30, 2011)

He had a great faithfulness towards the Church...

He was very humble even in the way he faced his ailment with great humility


Bishop Annetto Depasquale, described as a humble man who strived to be a perfectionist, passed away yesterday afternoon in his Qormi house at the age of 73. "He walked with God and was a man who truly lived his faith... I knew him as always being a perfectionist, both spiritually and professionally. He was truly exemplary," said one of his best friends and colleague Mgr Lawrence Gatt.
The Church in Malta has lost a lot but I lost a friend

Mgr Gatt, who grew up, studied and was ordained with Mgr Depasquale, also "had the honour" of giving his dear friend his last rites yesterday afternoon.
He recounted how he went to pick up Mgr Depasquale from his Qormi home at 3.30 p.m. as the two had planned to attend a pastoral visit by the Archbishop in Mdina.
But when he arrived there he found that his friend had collapsed and died at home just a few minutes earlier.

Earlier on in the day the two were together at the Curia - where Mgr Depasquale served as Vicar General and Mgr Gatt as Chancellor - until about 1 p.m. They agreed to continue discussing a topic later on and that Mgr Gatt would pick him up at 3.30 p.m. Mgr Gatt said the two of them were planning to attend the 50th anniversary reunion of their ordination planned for next April.

When contacted yesterday Mgr Cremona said he mostly worked with Mgr Depasquale in the past five years since he became Archbishop. "He had a great faithfulness towards the Church and towards me," he said. "He strived to be a perfectionist, had great knowledge of Canon law and was very humble even in the way he faced his ailment with great honour and humility." Mgr Cremona recalled a recent visit to Lourdes when Mgr Depasquale enjoyed the experience to the full.

 

Gozo Bishop Mario Grech said he got to know Mgr Depasquale when he was a student of Canon Law and consulted him as an expert in the subject.
When he became Gozo bishop, six years ago, he worked closely with Mgr Depasquale and looked up to him "like a mentor". "He was full of God's presence and had an impressive spirituality... through him I learnt to live the mystery of suffering since, over the past years he was sick but always retained his trust in God," he said. "He was active, intelligent and very human... the news of his death shook me. The Church in Malta lost a lot, but I lost a friend," Mgr Grech said.


 

BACK

HOME

website tonight analytics