Cardinal Fabrizio Sceberras Testaferrata +

Bishop of Senigallia

Cardinal-Priest of S. Pudenziana

 


Events

Date Age Event Title
1 Apr 1757 BornValletta, Malta
180244.8Ordained PriestPriest
20 Sep 180245.5AppointedTitular Archbishop of Berytus
21 Dec 180245.7Ordained BishopTitular Archbishop of Berytus
20 Sep 180346.5AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
181557.8AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
8 Mar 181658.9Elevated to CardinalIn Pectore
6 Apr 181861.0AppointedCardinal-Priest of S. Pudenziana
6 Apr 181861.0AppointedBishop of Senigallia, Italy
6 Apr 181861.0Elevated to Cardinal
3 Aug 184386.3DiedBishop of Senigallia, Italy

 

  • Consistory - March 1816: Created Cardinal (In Pectore)
  • Consistory - 1818: Published (Previously a Cardinal In Pectore)
  • Conclave - 1823: Participated
  • Conclave - 1829: Participated
  • Conclave - 1830/1831: Participated

 
  • a priest for 41.6 years
  • a bishop for 40.6 years
  • a cardinal for 27.4 years
  • Principal Consecrator:
    • Giuseppe Maria Cardinal Doria Pamphilj +
  • Principal Co-Consecrators:
    • Archbishop Benedetto Fenaja, C.M. +
    • Francesco Cardinal Bertazzoli +
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:
  • Fabrizio Cardinal Sceberras Testaferrata +(1802)
  • Giuseppe Maria Cardinal Doria Pamphilj +(1773)
  • Buenaventura Cardinal Cordoba Espinosa de la Cerda +(1761)
  • Archbishop Manuel Quintano Bonifaz +(1749)
  • Enrique Cardinal Enriquez +(1743)
  • Pope Prospero Lorenzo Lambertini +(1724)
  • Pope Pietro Francesco (Vincenzo Maria) Orsini de Gravina, O.P. +(1675)
  • Paluzzo Cardinal Paluzzi Altieri Degli Albertoni +(1666)
  • Ulderico Cardinal Carpegna +(1630)
  • Luigi Cardinal Caetani +(1622)
  • Ludovico Cardinal Ludovisi +(1621)
  • Archbishop Galeazzo Sanvitale +(1604)
  • Girolamo Cardinal Bernerio, O.P. +(1586)
  • Giulio Antonio Cardinal Santorio +(1566)
  • Scipione Cardinal Rebiba +
  • Ordained Priest:
    • Gaetano Cardinal Bedini +
  • Principal Consecrator of:
    • Bishop Joseph-Antoine (Maxime) Guisolan, O.F.M. Cap. +
    • Bishop Josef-Franz (Joseph François Xavier) de Preux +
    • Bishop Pierre-Tobie Yenni +
  • Principal Co-Consecrator of:
    • Archbishop Paolo Leardi +
    • Bishop Federico Bencivenni, O.F.M. Cap. +
    • Bishop Giuseppe Prin +
    • Francesco Cardinal Serra Casano +

 

BIOGRAPHICAL NOTE

Cardinal Fabrizio Sceberras Testaferrata (1757-1843), Apostolic Nuncio and subsequently an important figure in the Roman Curia was born in Valletta and was created cardinal reserved in pectore in 1816 and elevated to cardinal-priest two years later.

The first conclave at which Cardinal Sceberras Testaferrrata voted was that of September 2-28, 1823, which elected Pope Leo XII as Supreme Pontiff. This was followed by the conclave of March 24-31, 1829 which elected Pope Pius VIII. The Maltese cardinal's last conclave, which elected Pope Gregory XVI, was also his longest, lasting from December 14, 1830 to February 2, 1831! By this time, Cardinal Sceberras Testaferrata was among the most senior in the College of Cardinals. He was never absent from a conclave.

Birth

April 1, 1757, Valletta, Malta. Son of Pasquale Sceberras Testaferrata and Lucrezia Dorell. Baptized, April 3, 1757. His last name is also listed as Testaferrata Scebarras; as Xeberras; and as Scriberras.

Education

Collegio Clementino, Rome (1771); La Sapienza University, Rome (doctorate in utroque iure, November 26, 1785).

Early life

Received the insignias clerical character, September 12, 1768. Canon coadjutor of the canonry of Ghar-Barca, 1770. Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace, December 15, 1785. Governor of Narni, August 8, 1786 until 1790. Governor of Città di Castello, August 13, 1790 until 1794. Governor of Fano, March 7, 1794. Granted the Crucem Aureaum Devotionis by the grand master of the Order of Malta, December 12, 1786. Apostolic delegate in Camerino, 1800. Apostolic delegate in Marche, June 26, 1801.

Priesthood

Ordained, 1802.

Episcopate

Elected titular archbishop of Berito, September 20, 1802. Consecrated, Tuesday December 21, 1802, church of Ss. Domenico e Sisto, Rome, by Cardinal Giuseppe Maria Doria, assisted by Benedetto Fenaja, titular archbishop of Filippi, and by Francesco Bertazzoli, titular archbishop of Edessa. Nuncio in Switzerland, September 20, 1803 until 1816. Secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, 1815.

Cardinalate

Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of March 8, 1816; published in the consistory of April 6, 1818; received the red hat, April 9, 1818; and the title of S. Pudenziana, May 25, 1818. Transferred to the see of Senigallia, April 6, 1818. Participated in the conclave of 1823, which elected Pope Leo XII. Participated in the conclave of 1829, which elected Pope Pius VIII. Participated in the conclave of 1830-1831, which elected Pope Gregory XVI. He was the first Maltese cardinal.

Death

August 3, 1843, Senigallia. Exposed and buried in the cathedral of Senigallia.


BACK

HOME

website tonight analytics