Chief Justice Vincent Degaetano

1952 -

 

Chief Justice  from Oct 2002 - Sept 2010  


Born in Sliema on 17 August, 1952, Dr De Gaetano was educated at the Jesuit College of St. Aloysius, at the Royal University of Malta and at the University of Cambridge

He was called to the bar in 1976.   In 1979 he was appointed Senior Counsel for the Republic and in 1988 Assistant Attorney General in the Attorney-Generalís Office. Between 1989 and 1994 he served as Deputy Attorney General.  Whilst serving in the Attorney Generalís Office, Dr De Gaetano was one of the prosecutors before the Criminal Court and Court of Criminal Appeal.  He was also responsible for providing general legal advice to Government in matters of public law and contributed to the legislative drafting particularly in the fields of public law and criminal law. 

In 1994 Dr De Gaetano was appointed as a Judge of the Superior Courts. 

Dr Degaetano has served on various international Boards and Committees.  Between 1988 and 1994 he was a member of the ad hoc Committee of Experts on the Legal Aspect of Territorial Asylum, Refugees and Stateless Persons of the Council of Europe.  In 1988 he was also appointed Malta ís representative on the Steering Committee on Legal Co-operation of the Council of Europe.  Dr De Gaetano was elected Chairman of this Committee in January 1998, a post he held until December 1999.  He was also the Chairman of the Multidisciplinary Group on Corruption of the Council of Europe between 1995 and 1997. Dr De Gaetano is a founding member of the Association of Judges and Magistrates of Malta.  In April 2002 he was elected from among the Judges to be a member of the Commission for the Administration of Justice. 

Dr De Gaetano was appointed Chief Justice in October 2002.  Chief Justice de Gaetano was elected a judge of the European Court of Human Rights on 22nd June 2010.

Dr De Gaetano has published various papers and articles both locally and abroad. 

He is married to Marie-Therese nee Ambrogio and has two children.

 

BACK

HOME